آخرین خبرها
خانه / معرفی منابع پژوهش / کتب و مقالات / معرفی کتاب ابزارهای مالی اسلامی (صکوک)

معرفی کتاب ابزارهای مالی اسلامی (صکوک)

بعد از موفقیت نسبی بانکداری اسلامی، اندیشمندان مسلمان به فکر طراحی بازار سرمایه و ابزارهای مالی اسلامی افتادند. ظرفیت های بالای عقود شرعی و نیازهای متنوع بازارهای مالی موجب شد که در اندک زمانی تحقیقات ارزشمندی در این عرصه ارائه شود که تحقیق حاضر یکی از آنهاست. در این تحقیق بعد از بررسی مبانی فقهی و اقتصادی ابزارهای مالی، اوراق بهادار متعارف از دیدگاه فقه اسلامی و اقتصاد بررسی شده آنگاه بر اساس عقود جدیدی به نام ابزارهای مالی اسلامی (صکوک) ارائه می شود.

این کتاب از میان انواع متنوع ابزارهای مالی و اوراق بهادار به بررسی آن گروه که به هدف تأمین منابع مالی برای تشکیل سرمایه منتشر می شوند می پردازد و از آن میان بیش تر به بررسی ابزارهای متعارف چون اوراق قرضه، سهام عادی و سهام ممتاز، و ابزارهای جدید مالی چون اوراق مشارکت، مرابحه، اجاره، استصناع و مضاربه می پردازد و در بررسی این ابزارها نیز به دنبال توضیح مباحث موضوع شناسی، تشریح عملکرد اقتصادی و تبیین احکام فقهی در سه بخش به شرح ذیل است.

بخش اول: مبانی نظری (فقهی و اقتصادی) ابزارهای مالی؛
بخش دوم: ابزارهای مالی متعارف (سنتی)؛
بخش سوم: ابزارهای مالی جدید.

برای اطلاعات بیشتر می توانید به سایت انتشارات پژوهشگاه مراجعه کنید.

http://www.poiict.org/product/531


نظر مدیر سایت

 دانشجویانی که علاقمند حوزه مالی اسلامی هستند می توانند این کتاب را برای نخستین گام مطالعه کنند و به نظرم این کتاب پیش نیاز بسیاری از مسائل در حوزه مالی اسلامی است.

درباره‌ی مدیر وبسایت

اینجانب محمد هادی حبیب اللهی دانشجوی دوره دکتری دانشگاه امام صادق در رشته مدیریت مالی هستم. با توجه به ضرورت تحقق نظام مالی اسلامی این سایت را راه اندازی نمودم تا بتوانم دانش خود و منابع لازم در این حوزه را در اختیار دانشجویان و محققان قرار داده و با کمک همه دغدغه مندان گامی مؤثر در راستای تحقق نظام مالی اسلامی بردارم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


8 − = 2

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>