آخرین خبرها
خانه / دیدگاه / دریافت دیرکرد در بانکداری عین ربا است

دریافت دیرکرد در بانکداری عین ربا است

 به گزارش خبرگزاری فارس از قم، آیت‌الله حسین نوری‌همدانی در دیدار جمعی از مسئولان صندوق قرض‌الحسنه کریمه اهل‌بیت، در بخشی از سخنان خود به دیرکرد بانکی پرداختند که با مراجعه به خبرگزاری فارس در جریان کل خبر قرار خواهید گرفت. دوستانی که علاقه مند به این مباحث هستند می توانند با مراجعه به کتاب طرح تحول نظام بانکی مطالب بیشتری را مراجعه کنند. در اینجا به طور خلاصه بیان می کنم که بحث دیرکرد در نظام بانکداری بدون ربا از طریق جریمه تأخیر حل شده است و در قانون بین جریمه تأخیر و بهره دیرکرد تفاوت قائل شده است. ربوی بودن بهره دیرکرد مسلما عین ربا است و به ربای جاهلی معروف است ولی در ربوی بودن جریمه تأخیر چنین اطمینانی وجود ندارد و قانون آن را پذیرفته است. علی ای حال سخنان حضرت آیت الله نوری همدانی مشخص می کند که این بحث بسیار حائز اهمیت است و می تواند همچنان مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

در ادامه بخشی از سخنان ایشان آورده می شود:

«استاد حوزه علمیه اقتصاد غرب را اقتصادی سوسیالیستی دانست و گفت: در بانک‌های اروپایی سود کلان محاسبه می‌شود به همین دلیل فقرا در این جامعه فقیرتر و ثروتمندان ثروتمندتر می‌شوند.

آیت‌الله نوری‌همدانی عنوان کرد: بیشتر اعتراضات که در کشورهای دنیا امروز شاهد آن هستیم به دلیل مشکلات اقتصادی ناشی از بانکداری غلط است.

وی گفت: از نظر فقهی ربا به هر شکل حرام است و به همین دلیل خداوند در هفت قسمت از قرآن کریم به ربا و مسائل پیرامونی آن توجه کرده است.

این مرجع تقلید با بیان این‌که نباید در بانک‌ها هزینه دیرکرد دریافت شود، تصریح کرد: در صورتی که زمان دین اشخاص به پایان رسید نباید از ایشان دیرکرد دریافت شود بلکه باید از طریق دستگاه حکومتی ایشان را به ادای دین وادار کرد.»

درباره‌ی مدیر وبسایت

اینجانب محمد هادی حبیب اللهی دانشجوی دوره دکتری دانشگاه امام صادق در رشته مدیریت مالی هستم. با توجه به ضرورت تحقق نظام مالی اسلامی این سایت را راه اندازی نمودم تا بتوانم دانش خود و منابع لازم در این حوزه را در اختیار دانشجویان و محققان قرار داده و با کمک همه دغدغه مندان گامی مؤثر در راستای تحقق نظام مالی اسلامی بردارم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


1 + 8 =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>