آخرین خبرها
خانه / يادداشت / سراب سرمایه داری

سراب سرمایه داری

شخصی که فارغ التحصیل دانشگاه هاروارد آمریکا در رشته بازاریابی بود روزی به روستایی در مکزیک می رود و در آنجا فردی را می بیند که در قایق کوچکی ماهی می گرفت. زمانی که ماهیگیری اش تمام می شود این شخص به سراغ او می رود و از او سؤال می کند: «شما در روز چند ساعت ماهیگیری می کنید؟» او پاسخ می دهد:«در روز دو ساعت ماهی می گیرم.» سپس او سؤال می کند: « چند ماهی در روز می گیرید؟» فرد پاسخ می دهد:«همین چهار یا پنج عدد ماهی را می گیرم.» او می پرسد: «برنامه ی روزانه ی شما چگونه است؟» فرد پاسخ می دهد: «من صبح تا ساعت نه یا ده می خوابم، سپس برمی خیزم و با خانواده صبحانه می خوریم، پس از آن می روم و دو ساعت در دریاچه چند ماهی برای ناهار می گیرم، سپس برمی گردم و دور هم می نشینیم و ماهی را کباب می کنیم و می خوریم. پس از ظهر نیز کمی استراحت می کنیم و می نشینیم اطراف منزل با دوستان گیتار می زنیم. شب نیز می گوییم، می خندیم و با بچه های خانواده بازی می کنیم تا دوباره شب بشود و بخوابیم.» این شخص به او گفت: «این چه طرز زندگی کردن است؟ شما از فردا کمی بیشتر کارکن و تعداد بیشتری ماهی بگیر.» او پرسید: «خب برای چه؟» این شخص پاسخ داد:« اگر مدتی این کار تکرار شود و ماهی ها را بفروشی، پولی به دست می آوری و میتوانی یک قایق بزرگتر بگیری.» او باز پرسید: «خب برای چه؟» این شخص پاسخ داد: «زمانی که قایق بزرگتری گرفتی، می توانی بیشتر ماهی بگیری و بیشتر بفروشی. پس از آن می توانی یک کشتی ماهیگیری بگیری و تمام کسانی که با قایق ماهیگیری می کنند، ماهی های خود را به شما می دهند. سپس شما در اینجا یک شرکت درست می کنید و از ماهی های دیگران استفاده می کنید. پس از آن می توانید اموالتان را در اینجا بفروشید، به نیویورک بروید و در آنجا یک شرکت راه اندازی کنید. سر ماه نیز آن را به بورس می فرستید. در آنجا یک سرمایه دار و کارخانه دار بزرگ می شوید که سهامتان در بورس وجود دارد.» او پرسید:«این فرایند چقدر به طول می انجامد؟» این شخص پاسخ داد: «حدود بیست سال طول می کشد.» او پرسید: «خب پس از آن چه کار کنم؟» این شخص پاسخ داد: « پس از آن شما یکی از سرمایه داران و سهامداران بزرگ هستید و دیگر زمان بازنشستگی شماست. سهام خود را می فروشید و به روستایی در مکزیک می آیید. در آنجا تا ساعت ده صبح می خوابید و سپس دو ساعت ماهیگیری می کنید. بعد از ظهر نیز با رفقا گیتار می زنید و با خانواده آسوده هستید.»

برگرفته از جزوه تاریخ سرمایه داری و اقتصاد غربی

♦ لینک دانلود

درباره‌ی مدیر وبسایت

اینجانب محمد هادی حبیب اللهی دانشجوی دوره دکتری دانشگاه امام صادق در رشته مدیریت مالی هستم. با توجه به ضرورت تحقق نظام مالی اسلامی این سایت را راه اندازی نمودم تا بتوانم دانش خود و منابع لازم در این حوزه را در اختیار دانشجویان و محققان قرار داده و با کمک همه دغدغه مندان گامی مؤثر در راستای تحقق نظام مالی اسلامی بردارم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


4 − = 2

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>