آخرین خبرها
خانه / دریافت فايل هاي آموزشي / کتاب / ترجمه فارسی کتاب اقتصادنا شهید صدر

ترجمه فارسی کتاب اقتصادنا شهید صدر

شهید صدر پس از تألیف فلسفتنا، به نگارش کتاب اقتصادنا پرداخت. این کتاب پرارج، نخستین اثری است که ساختار اقتصادی اسلام را در طرحی علمی و محققانه ارائه کرده است. ترجمه جلد اول و دوم کتاب توسط انتشارات اسلامی وابسته به جامعه مدرسین حوزه علمیه قم منتشر گردیده است.

شهید صدر پس از تألیف فلسفتنا، به نگارش کتاب اقتصادنا پرداخت. این کتاب پرارج، نخستین اثری است که ساختار اقتصادی اسلام را در طرحی علمی و محققانه ارائه کرده و در سه فصل تنظیم شده است:

در فصل اول، به بررسی مکتب مارکسیسم می پردازد. پشتوانه علمی این مکتب در مادی گرایی تاریخی (ماتریالیسم) نمودار شده است. ازاین رو، او ابتدا این پشتوانه فکری را بررسی می کند و پس از آن به نقد مکتب مارکسیسم و ویران ساختن پایه های علمی خیالی ای می پردازد که هستی مکتب مارکسیسم بر اساس آن بنا شده است.

در فصل دوم، شهید صدر، سرمایه داری و نقد پایه های آن و نیز شرح رابطه سرمایه داری با علم اقتصاد را بیان می کند.

در فصل سوم، اقتصاد اسلامی را دقیق و روشن بیان می کند. بدین منظور، ابتدا به بررسی مجموعه اندیشه های بنیادین این اقتصاد و سپس به شرح تفصیلی دیگر اصول می پردازد. نویسنده به این مطالب اشاره می کند که نظام توزیع و تولید با مفاهیمی مانند تعادل، تأمین اجتماعی، حدود مالکیت خصوصی، سیاست مالی و اختیارات حکومت در زندگی اقتصادی و نیز عناصر تولید مانند کار، سرمایه، وسایل تولید و حق هر یک از آنها در ثروت تولید شده و مسائل مختلف دیگر، همگی در ترسیم تصویری کامل و مشخص از اقتصاد اسلامی نقش دارند.
شهید صدر در جلد اول، به بررسی و نقد روشن بینانه مکتب های اقتصادی شرق و غرب می پردازد و آنها را بی ارزش و مردود می داند و در جلد دوم، نظام اقتصاد اسلامی را به طور مفصل طرح می کند. شهید صدر در این کتاب، با بیان چند دلیل به اثبات می رساند که توانایی اسلام در اجرای طرح های توسعه اقتصادی در جهان اسلام و اداره زندگی بشر، بیشتر از دیگر مکتب هاست. ایشان توضیح می دهد که کار محقق درباره مکتب اقتصادی اسلام، اکتشاف است، نه ایجاد و اختراع.

جلد اول

جلد اول کتاب اقتصاد ما توسط محمد کاظم موسوی به فارسی ترجمه گردیده است و توسط انتشارات اسلامی وابسته به جامعه مدرسین حوزه علمیه قم منتشر گردیده است.

جلد دوم

جلد دوم این کتاب توسط عبدالعلی اسپهبدی ترجمه گریده و توسط انتشارات اسلامی وابسته به جامعه مدرسین حوزه علمیه قم منتشر گردیده است.

علاقه مندان می توانند با مراجعه به سایت قسط اطلاعات بیشتر راجع به جلد اول و جلددوم کتاب را از آنجا مطالعه کنند.

همچنین از طریق لینک غیر مستقیم زیر می توانید فایل pdf کتاب را دانلود کنید.

♦ دانلود جلد اول کتاب «اقتصاد ما»، نوشته شهید سید محمدباقر صدر ♦

♦ دانلود جلد دوم کتاب «اقتصاد ما»، نوشته شهید سید محمدباقر صدر ♦


نظر مدیر سایت

زیر بنای نظام مالی، نظام اقتصادی است. نظام مالی اسلامی در گروی نظام اقتصاد اسلامی است. یعنی نمی توان نظام مالی اسلامی را در نظام اقتصادی غرب بنا نهاد، لذا توجه به اقتصاد اسلامی ضرورت دارد. یکی از کتاب هایی که در این زمینه نوشته شده اثر بي بديل شهید صدر می باشد که هر چند نقدهای زیادی بر آن نوشته شده ولی برای درک نظام اقتصاد اسلامی منبع مفیدی برای مطالعه است. اصل این کتاب عربی است و جلد اول و دوم آن توسط دو مترجم مختلف، ترجمه شده است. امید است که مورد استقبال علاقه مندان قرار گیرد.

درباره‌ی مدیر وبسایت

اینجانب محمد هادی حبیب اللهی دانشجوی دوره دکتری دانشگاه امام صادق در رشته مدیریت مالی هستم. با توجه به ضرورت تحقق نظام مالی اسلامی این سایت را راه اندازی نمودم تا بتوانم دانش خود و منابع لازم در این حوزه را در اختیار دانشجویان و محققان قرار داده و با کمک همه دغدغه مندان گامی مؤثر در راستای تحقق نظام مالی اسلامی بردارم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


6 − = 1

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>