آخرین خبرها
خانه / دیدگاه / رباخواری مردم ایران

رباخواری مردم ایران

به نقل از سایت خبر آنلاین آیت‌الله العظمی عبدالله جوادی آملی در دیدار رئیس مجلس شورای اسلامی (۲۵خرداد ۹۱) در بخشی از سخنانش بر لزوم رفع مشکلات مردم و نقش مجلس در راستای رفع موانع تولید از وضعیت موجود بانک‌ها و ارائه تسهیلات با سود زیاد ابراز گلایه کرد و گفت: این بانک‌ها سودهای کلانی از مردم دریافت می‌کنند و در حال حاضر ۸۰ درصد مردم با وام و ربا بسر می‌برند و باید برای اقتصاد ربا فکری شود.

به گزارش خبرگزاری فارس علی طیب‌نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی در حاشیه بیست و چهارمین همایش بانکداری اسلامی در جمع خبرنگاران گفت: مهم‌ترین اشکال نظام بانکی را صرف نشدن منابع بانکی در طرح‌های دارای توجیه اقتصادی دانست و گفت: تأکید بر اجرای بانکداری اسلامی به معنای وجود ربا در سیستم فعلی بانکداری کشور نیست.

خبرگزاری فارس: نظام بانکی کشور ربا ندارد/ اولویت منابع بانکی بر طرح‌های موجه اقتصادی

نظر نویسنده 

بنده قصد سیاه نمایی نظام بانکی و یا دفاع کورکورانه از آن را ندارم. بلکه منظورم از آوردن این مطلب این بود که بیان کنم پرداختن به مسئله بانکداری اسلامی اهمیت زیادی دارد. زیرا هم مردم به طور گسترده با آن سرو کار دارند و هم عده زیادی از علما و مراجع نسبت به نظام بانکی بدبین هستند و هم بسیاری از متخصصان و اهل فن آن را به طور کامل قبول دارند. من در اینجا نمی خواهم قضاوت کنم که آیا بانکهای ما ربوی هستند و یا خیر؟ بنده می خواهم بگویم که هر چند بپذیریم قانون عملیات بانکی ایران بدون رباست ولی تضمینی وجود ندارد که در عمل هم اینگونه باشد. و یا اینکه حتی مدافعان نظام بانکداری بدون ربای ایران، ادعایی در مورد سازگاری نظام بانکی با روح اقتصاد اسلامی و سبک زندگی اسلامی ندارند. علی ای حال پاک کردن صورت مسئله خیلی راحت است و به دو صورت می توان این کار را انجام داد:
یکی اینکه نظام بانکی را مطلق ربوی بدانیم و هرگونه معامله با آن را نفی کنیم و یا اینکه به طور کلی نظام بانکی را از هرگونه عملیات ربوی و غیر شرعی پاک بدانیم. حامیان رویکرد اول بدانند که آنها نمی توانند در شرایط امروز گره از کار مردم و اقتصاد کشور باز کنند و به جرئت می توانم بگویم که حرف هایشان تنها در حد شعار باقی می ماند و اما حامیان رویکرد دوم نیز تحمل انتقاد ندارند و تلاشی برای بهبود نظام مالی در راستای اهداف متعالیه جامعه اسلامی اجام نمی دهند.
راهکار این است که متخصصان متعهد این رشته با مشورت گیری از عالمان دین راهکارهای مناسبی را برای بهبود اوضاع و جلب اعتماد مراجع و مردم ارائه دهند.

درباره‌ی مدیر وبسایت

اینجانب محمد هادی حبیب اللهی دانشجوی دوره دکتری دانشگاه امام صادق در رشته مدیریت مالی هستم. با توجه به ضرورت تحقق نظام مالی اسلامی این سایت را راه اندازی نمودم تا بتوانم دانش خود و منابع لازم در این حوزه را در اختیار دانشجویان و محققان قرار داده و با کمک همه دغدغه مندان گامی مؤثر در راستای تحقق نظام مالی اسلامی بردارم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


1 + 9 =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>